Головна
Шоколад: гірка правда
11.03.2010
Сьогодні прилавки львівських магазинів переповнені різнобарвними етикетками, під якими мали би бути ШОКОЛАДНІ плитки. Однак не кожна плитка, обгорнута у фольгу, зроблена зі справжнього шоколаду. Справедливо це й щодо цукерок, у них шоколад зустрічається ще рідше.

Натуральний шоколад — цінний продукт із неповторним смаком і ароматом. Підвищує настрій, усуває депресію, зміцнює серцево-судинну систему та імунітет. Однак як не помилитися у виборі справжнього шоколаду, що принесе не лише приємний смак, але й користь, замість шкоди?

Аби простому покупцю відрізнити підробку від справжніх солодощів, слід мати спеціальні пристрої. Зокрема лупу, аби розгледіти склад, який виробники зазвичай друкують бісерним шрифтом, тому ознайомитися з інгредієнтами продукту неозброєним оком дуже важко.

Дивимося на упаковку. У склад справжнього шоколаду повинні входити чотири основні компоненти: масло-какао, какао терте, цукор, лецитин (щоправда, стосовно останнього компонента й досі тривають жваві дискусії).
Новини   |  Соціум  |  Кримінал  |  Культура   |   Спорт   |   Репортаж   |   Дикий світ
Пам’ятайте, саме масло дає шоколаду аромат та смак. До речі, завдяки маслу-какао “білий шоколад” має шоколадний смак, але вигляд у нього зовсім не шоколадний.

Якщо у смаколику є рослинні масла, знайте: ви тримаєте у руці звиклу  солодку плитку. Вона має право на існування, однак її мали б продавати під правдивою назвою та за ціною нижчою, ніж шоколад. Іноді виробники додають у шоколад дешеві гідрожири. Така плитка не тане, вона крихка. “Синтетичний” шоколад погано зберігається, тому дешеві гідрожири супроводжують консерванти, тривале вживання яких у великих кількостях, на думку експертів, призводить до найстрашніших захворювань, зокрема, раку крові.

Часто, аби зекономити, виробники додають до своєї продукції какао-порошок, який виготовляють із макухи, що залишається після віджиму масла з какао-бобів. На деяких імпортних шоколадках значиться “какао-велла”, у перекладі — “макуха”.

Віднедавна розгорнулася палка дискусія навколо лецитину (зокрема, соєвого), який споживач може ідентифікувати за індексом Е322. Існує думка, що цей інгредієнт, який додають до шоколаду, може провокувати хвороби печінки та нирок, а також захворювання шлунково-кишкового тракту. Однак є й інформація, що ліки зі соєвим лецитином призначають для лікування недуг тих самих печінки та нирок. Як бачимо, це питання однозначної відповіді не має. Що ж до шлунково-кишкового тракту, лецитин може завдати шкоди лише за умови передозування.

Пам’ятайте про  грамотність. Етикетка не може містити орфографічних помилок, натомість їх наявність може вказати на можливу фальсифікацію продукту.
Зверніть увагу на ціну. Якщо вона значно нижча від цін аналогічного продукту інших фірм, а вміст какао-продуктів на етикетці не зазначено, на високу якість таких солодощів можете не розраховувати. За словами фахівців, при умові дотримання правильної рецептури, справжня плитка шоколаду повинна коштувати щонайменше 14 грн, а термін її зберігання — лише декілька днів.

Нині серед львів’ян стає дедалі популярнішим куштувати шоколад, виготовлений професійними кулінарами власноруч. Хоча такий шоколад так і тане в роті, ціна його зазвичай кусається. Виникає запитання, чим відрізняється шоколад “хенд-мейд” від “магазинних” шоколадних ласощів? Відповідь спробували знайти в одній із популярних нині цукерень, і допоміг нам у цьому Юрій Тавпаш, який представляє засновників товариства “Фортуна Нова”. “Для виготовлення нашого шоколаду ми використовуємо шоколадну масу, як це робить більшість кондитерських фірм. Також ми застосовуємо какао терте, какао-масло, молоко, цукор, сіль і складники, які є ноу-хау нашого закладу”. Тепер зрозуміло, що за натуральні та “здорові” складники, які входять в склад таких солодощів, доведеться заплатити більше. Пояснює Юрій Тавпаш: “Усі виробники “магазинного” шоколаду намагаються здешевити свою продукцію. Досягнути цього можна лише за умови заміни дорогих складників більш дешевими. Оскільки ми виготовляємо кілограми шоколадних ласощів, а не тонни, ми можемо приділити більшу увагу якості, а не кількості. Наш шоколад кондитери виготовляють власноруч за старою рецептурою. Соєвий лецитин та інші ненатуральні добавки не використовуємо. Хоча ціна 100 грамів нашого шоколаду — 45 грн, він є натуральним”.
Отож, обираючи шоколад, добре проаналізуйте складники, ціну та якість обраного продукту.

Анна СОКОЛОВАШоколадна казка, або Непідвладний хаос

Справжнім подарунком для львів’ян стало шоколадне свято, що відбувалося впродовж трьох днів у нашому місті. Безкраї пейзажі шоколаду, дегустація та продаж шоколадних виробів, довжелезні черги та місто “Шоколадія”, які виготовляли дітки. Головною родзинкою феєрії стало виготовлення шоколадних фігур і майстер-класи від видатних шоко-скульпторів. Завершилось дійство грандіозним балом та аукціоном, під час якого продавали шоколадні витвори мистецтва.

Аби завітати на дійство, потрібно було викласти 20 грн за вхідний квиток у Палац Мистецтв. Однак його вартість не передбачала відвідання всіх запланованих заходів. Приміром, усі охочі, які хотіли потрапити на показ “чуттєвих” фільмів, повинні були додати ще 25 грн. Тим, хто хотів потрапити на святковий бал, який відбувався у Будинку вчених, треба було викласти ще 950 грн. Майже всі солодощі потрібно було купувати. Наприклад, тістечко та фрукти в шоколаді коштували 10 грн. Отже, як кажуть, за задоволення потрібно платити.

Якщо у перший день свята місця у приміщенні Палацу мистецтв вистачало всім, у наступні дні святкового вікенду була справжня тиснява. Аби полегшити ситуацію з великою кількістю людей, організатори регулювали потік відвідувачів, однак через обладнаний “вихід” таки заходили обурені гості, мовляв, “хочемо вже і зараз!”

Окрім розваг і забав, незабутнім для львів’ян став виступ на фестивалі всесвітньо відомого ужгородського кондитера-шаколатьє Валентина Штефаньо. Гуру вразив ласунів величезною скульптурою лева з шоколаду. Щоправда, шоко-лев був виконаний у дещо авангардному стилі та мало нагадував царя звірів. Швидше, скульптура скидалася на вазу з квітами, увінчану головою лева.

Як зізнається Валентин Штефаньо, працює він лише з бельгійським або французьким шоколадом. Мабуть, тому, що саме у ньому є вдосталь романтики та кохання.

Безкоштовно гості також поласували 4-поверховою солодкою “ратушею”, яка важила 220 кілограмів. За словами кондитера Людмили Якимчук, торт випікали впродовж трьох днів. Рецепт також вражає. На виготовлення витратили близько 60 кілограмів борошна, 800 яєць і 50 кг шоколаду. Вартість такого диво-витвору — 8 тис. грн.

Паралельно свято шоколаду відбувалося й на площі перед Львівською оперою. Серед запланованих заходів були продаж і дегустація шоколаду (щоправда, із останнім пунктом програми виникли питання, оскільки за три дні свята безкоштовно ніхто шоколадом не пригощав). На площі стояли палатки з тортами, шоколадками та медом відомих виробників. Продаж викликав ажіотаж, оскільки проштовхнутися через всіх охочих до прилавків було вкрай складно.        

Анна СОКОЛОВА