Головна
Труднощі перекладу
11.03.2010
Як експертам ЮНЕСКО у Львові локшину вішали

Сум’яття і шок. Саме так можна охарактеризувати відчуття представників громадськості, коли вони на 4-й день перебування у Львові експертів ЮНЕСКО та ІКОМОСу (Міжнародної ради з питань пам’яток та визначних місць) прочитали ретрансльоване в пресі повідомлення прес-служби міської ради, в якому було подано цитату експерта ЮНЕСКО Петера Штрассера: “Ми ознайомилися з територією Цитаделі і пропонованим готельним комплексом. Нам сподобалося, як поєднали історичну пам’ятку і запропонували нове бачення готелю. Це є дуже вдале порівняння, дуже вдале рішення”. Тому під час зустрічі представників ЮНЕСКО й ІКОМОСу з громадськістю львів’янам важливо було на власні вуха почути, чи справді експерти схвально відгукнулися про готельний кіноконцертний комплекс, спорудження якого міська влада, попри спротив громадськості, наполегливо лобіює.

Бо, здавалося, які є підстави, щоб говорити про побудову готельного комплексу на Цитаделі після рішення обласної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв воєн та політичних репресій про недопущення
Новини   |  Соціум  |  Кримінал  |  Культура   |   Спорт   |   Репортаж   |   Дикий світ
будівництва готельно-розважальних та господарських споруд на території історико-культурного комплексу “Цитадель” у Львові, де з 1941 до 1944 рр. був німецький концтабір “Шталаг-328”? Однак, як з’ясувалося, для міської влади це досі актуально.

Експерт ЮНЕСКО Петер Штрассер і Експерт ІКОМОС  Ганс Каспарі назвали це “м’яко кажучи непорозумінням” і запевнили, що вони схвально відгукнулися про готельно-ресторанний комплекс, розташований в одній з веж Цитаделі (на фото), а не про побудову нового готельного комплексу. Натомість під час презентації проекту готельно-розважального комплексу “не було жодної людини, яка б схвально відгукнулася про нього”, зазначили експерти. Однак про це прес-служба міськради релізів чомусь не розсилала... Присутня на зустрічі начальник управління охорони історичного середовища ЛМР Лілія Онищенко спершу сказала, що такого повідомлення на сайті нема (“Невже зняли?”, — прошелестіло рядами), адже добре знала, що саме говорили експерти. Згодом телефоном таки з’ясувала, що ця інформація на сайті ЛМР є, однак висловила припущення, що це пов’язано з перекладом. Під час зустрічі з журналістами наступного дня експерти ЮНЕСКО й ІКОМОСу наголосили, що оскільки їхні слова про готель на Цитаделі неправильно потрактували, вони не оприлюднюватимуть деталей свого звіту, який подадуть Комітету культурної спадщини ЮНЕСКО (наголосили, що у Львові — чума пластикових вікон).
У відповідь прес-служба міської ради надіслала аудіофайл розмови, у якому перекладач так подає слова експерта ЮНЕСКО Петера Штрассера: “Ми побачили територію Цитаделі і запропонований готельний комплекс, нам дуже сподобалося, як поєднали історичну пам’ятку і запропонували нове бачення готелю, вважаємо, що це дуже вдале порівняння і дуже хороше рішення”. Що ж, попри певну різницю у значенні слів “ознайомилися з пропонованим готельним комплексом” та “побачили запропонований готельний комплекс”, “труднощі перекладу” ще ніхто не скасовував. Однак сам прес-реліз подано без урахування контексту, без уточнення, з яким саме готельним комплексом ознайомили експертів — адже з їхньої розмови чітко зрозуміло, що вони мали на увазі. Власне, хіба це не дезінформація?

Уникнути такої прикрої ситуації можна було б, якби міська влада була більш прозорою в організації візиту експертів. Адже від журналістів старанно приховували, де, що й коли відбуватиметься, аргументуючи тим, що це робочі зустрічі, а запитати про все можна буде на прес-конференції (яку, до слова, надто ущільнили в часі). А начальник управління охорони історичного середовища Лілія Онищенко на бурхливу реакцію представників громадськості сказала таке: “Адже ще нічого не сталося, ще нічого не побудували. Міська рада максимально об’єктивно намагалася ознайомити експертів з проблемними об’єктами у Львові. Також ми організували для вас цю зустріч (очевидно, громадські організації мають подякувати владі за цю ласку? — Н.Д.)”.
Упродовж діяльності команди нинішнього мера громадським організаціям, яким важливо зберегти історичний Львів, доводиться перебувати в стані перманентної боротьби, бути постійно “на сторожі”, аби встигнути розпізнати черговий підступ, маніпуляцію, профанацію, неправду...
Тому дезінформація, оприлюднена на сайті ЛМР, не надто здивувала обізнаних зі стилем спілкування частини посадовців команди міського голови Львова Андрія Садового. Адже одразу спадає на думку щонайменше три приклади озвучення неправдивої інформації з боку чиновників від містобудування й архітектури. Найбільш резонансними були сказані 2006 року слова тоді ще заступника міського голови Андрія Павліва про те, що тодішній голова Національної ради з питань культури і духовності Микола Жулинський назвав протести громадськості замовними. Як згодом з’ясувалося, пан Жулинський просто поцікавився, чи не мають вони політичного змісту.

У квітні 2009 року під час брифінгу щодо інвестиційного конкурсу на спорудження підземних паркінгів Андрій Павлів сказав, що громадськість під час громадських слухань не була проти спорудження паркінгу на розі Коперника — Стефаника, натомість у протоколі громадських слухань від 18 лютого 2009 року можна простежити, що представники громадськості висловлювалися проти спорудження паркінгу на розі вулиць Стефаника — Коперника, а саме чиновники були “за”. Згідно з оприлюдненим протоколом, підсумки громадських слухань такі: “Більшість виступаючих висловила думку про необхідність будівництва підземних паркінгів на території м. Львова, зокрема по вул. Вітовського, пл. Петрушевича та вул. Батуринській. Застереження виникли щодо будівництва паркінгу вул. Коперника — вул. Стефаника”.

Про ще один випадок введення журналістів в оману повідомляла у серпні минулого року громадська ініціатива “Збережи старий Львів”: начальник управління архітектури Львівської міської ради Юрій Криворучко під час засідання виконавчого комітету Львівської міської ради сказав, що громада не проти “готелю на кістках”, який планують звести на Цитаделі. Натомість, представники “ЗСЛ” зробили повний відеозапис слухань, де зафіксовано, що на підтримку будівництва готельного комплексу виступило 6 львів’ян (з них 1 — депутат міськради), нейтрально-застережливих виступів було 4, а негативних — 11.

Ілюзій, що от приїдуть представники ЮНЕСКО й Ікомосу, вникнуть у ситуацію й розставлять відповідні акценти, значна частина тих, хто захищає історичне середовище від владного свавілля й грошової експансії, позбулася давно. Зрештою, як і звикла до готовності міських чиновників у разі потреби вдатися до маніпуляцій. Тому логічним є висновок реставратора Лілії Горницької: “Очевидно, як ми самі собі не допоможемо, то нам ніхто не допоможе. Ми маємо свої пам’яткоохоронні закони, норми, методику. І в тому, щоб ми їх дотримувалися, шановні експерти нам зовсім не допоможуть.
У Львові відбувається катастрофа, зокрема чума з тими пластиковими вікнами. Усе тому, що є брехня, усе роблять приховано”. 

Наталя ДУДКО