Головна
Землетрус на Львівщині?
11.03.2010
“Ратуша” дослідила, наскільки реальними є чутки про можливі катаклізми

Львовом ширяться чутки про землетрус. Усе розпочалося з невеличкої інформації на центральних телеканалах: “Румунський  інститут фізики землі  повідомив про  активність ділянки в Карпатах на кордоні з Україною. Сила землетрусу може досягти 8 — 9 балів. Гірський масив  на кордоні з Україною має майже таку саму активність, як у Чилі, потужний землетрус тут може статися в будь-який час...”, — йшлося у повідомленні.  Із центральних каналів інформація про можливий землетрус перекочувала й у регіональні ЗМІ, а вчора в Інтернет-виданнях уже з’явилися повідомлення, що начебто мешканці однієї з львівських багатоповерхівок, нажахані такими повідомленнями, зібравши найнеобхідніші речі, ночували надворі...

Нині землетрус активно обговорюють на львівських форумах, а у наші вікна наразі ніжно і несором’язливо (вдруге після так званої висмоктаної з пальця “епідемії легеневої чуми”), постукує страх і паніка. Активізацію інстинкту самозбереження підігрівають і постійні повідомлення про страшні землетруси за кордоном:  спочатку — трагедія на Гаїті, згодом — землетрус у Чилі, а тепер — інформація і про Туреччину та Грецію, а також
Новини   |  Соціум  |  Кримінал  |  Культура   |   Спорт   |   Репортаж   |   Дикий світ
кінострічки на кшталт фільму-катастрофи “2012”... Лихо в географічному плані щоразу підсувається до нашого древнього  забобонного та панікерського (“люди даремно не скажуть”) Львова, а з тим зростає і тривога.

Із запитанням: “Чи загрожує нам у найближчому часі землетрус”, “Ратуша” звернулася, передовсім, до речника головного управління МНС України у Львівській області Павла Василенка. “З такими запитаннями вам краще звернутися до екстрасенсів чи кавової гущі, — пожартував він і додав: — Про те, що Львовом ширяться чутки про землетрус ми чули вже з багатьох джерел. Однак хочу зазначити, що СПРОГНОЗУВАТИ ЗЕМЛЕТРУС наразі науковці НЕ МОЖУТЬ. Водночас, якщо будуть зафіксовані якісь поштовхи, нас про це повідомлять”, — додав посадовець.

Таку ж позицію висловив і науковий співробітник Відділу сейсмічності Карпатського регіону Інституту геофізики Національної академії наук України Пронишин Роман. “На превеликий жаль, ми не знаємо, коли може відбутися землетрус. Адже  методів, щоби дали можливість спрогнозувати його, немає — ані у нас, ані у світі. Ми можемо визначити максимально можливу силу землетрусу для певного місця. Та сказати, коли саме він буде на певній території, неможливо”.
За словами наукового співробітника, останні землетруси, які відчували у Львові, були у 1976, 1977 й у 1990 роках. Найсильніший із них був у 1977 році, коли у нашому місті відчувалися поштовхи у 4 бали за 12-бальною шкалою.

“Найсильніший землетрус на Львівщині зафіксовано 135 років тому — у 1875 році в районі Великих Мостів був землетрус у 6 балів. Власне, за даними сейсмологів — для нашої території це максимум. Адже, Львівщина у 6-бальній зоні (за 12-бальною шкалою)”, — каже пан Пронишин. За його словами, навіть при максимально можливій для Львівщини силі землетрусу у 6 балів масових руйнувань (яких так бояться сьогодні напуджені львів’яни) не буде. “У найгіршому випадку при такій силі поштовху люди відчуватимуть хитання, в висотних будинках можуть з’явитися тріщини між панелями, може відпасти штукатурка. Постраждати можуть лише аварійні будинки”, — впевнений науковець.

Загалом, дякувати Богу, землетрус у Львові, у тих, хто його пам’ятає, викликає зазвичай посмішки — хтось чув постукування шклянок і навіть не зрозумів його природи, інші пригадують, як кумедно “евакуйовувалися” з приміщень, і вже стоячи на вулиці під багатоповерхівками, чекали, що воно буде. А от на одному з львівських форумів прочитала  таку історію: “Я був малий ... Сестра робила уроки, а я за тим самим столом малював. Щось затрусило (не сильно), і сестра сказала, щоб я не трусив столом. Потім це повторилося... і сестра мене копнула, і я її теж копнув — дав здачу”. Тож, сподіватимемося, що землетруси, які на нас чекають, матимуть не більшу “руйнівну” силу...

Та, як то кажуть, береженого Бог береже, тож, про всяк випадок, радимо уважно прочитати інструкцію, наведену нижче, та, у разі біди, чітко її дотримуватися:
У випадку повідомлення про загрозу землетрусу чи появи його ознак, слід діяти швидко, але спокійно, впевнено і без паніки.
При завчасному попередженні про загрозу землетрусу, перш ніж залишити квартиру (дім), необхідно вимкнути нагрівальні пристрої і газ, якщо топилася піч, загасити  її; після цього слід одягти дітей, старих, одягтися самому, взяти необхідні речі, невеликий запас продуктів харчування, медикаменти, документи і вийти на вулицю. На вулиці слід якомога швидше відійти від будівель і споруд у напрямку площ, широких вулиць, скверів, спортивних майданчиків, незабудованих ділянок.

Якщо землетрус почався раптово, коли зібратися і вийти з квартири (будинку) неможливо, необхідно встати у дверному чи віконному прорізі; щойно стихнуть перші поштовхи землетрусу, швидко вийти на вулицю.

Не можна залишатися поблизу об’єктів, що мають легкозаймисті і сильнодіючі отруйні речовини, на мостах і шляхопроводах. Не можна триматися за високі стовпи і паркани, ховатися на нижніх поверхах і в підвальних приміщеннях будинків. Усі транспортні засоби мають зупинитися, пасажири мають вийти та відійти на безпечну відстань. А загалом — удачі!!!

Наталя ГОРБАНЬ